confessions

revelation

Yazar  · 18 Kasım 2017 Cumartesi

  1. toplam giri 3
  2. takipçi 2
  3. puan 722

superdorm

revelation
fiyat/performans oranı olarak genellikle öğrencileri pek tatmin etmeyen ancak okula yakın olması, yoklama ve giriş çıkış saati olmaması gibi avantajları olan özel yurttur. daire tipidir, tüm odalar tek kişiliktir, mutfak ve banyo ortaktır.

boğaziçi proficiency sınavı

revelation
ielts, toefl vb. sınavlarla ingilizce yeterliliğini kanıtlamış öğrenciler dışındaki tüm öğrencilerin bölüme geçebilmek için vermesi gereken sınavdır. tam ismi “boğaziçi university english proficiency test (buept)”tir.

üç bölümden oluşur: reading, listening ve writing.

reading: careful reading ve search reading olmak üzere iki bölümden oluşur. search reading'de sorular yüzeyseldir ve metne hızlıca göz gezdirerek soruların cevaplarının nerede olduğunu bulma ve cevaplayabilme beceriniz test edilir. careful reading'de ise sorular daha ayrıntılı ve zordur. soruları cevaplayabilmek için metin hakkında çıkarım ve yorum yapabilecek kadar metne hakim olmanız gerekir.

listening: selective listening ve careful listening (note taking) olarak ikiye ayrılır. selective listening'de soru kağıdı önceden verilir ve metin okunmaya başlanmadan önce sorulara göz atmanız için birkaç dakika süre verilir. daha sonra metin okunurken eş zamanlı olarak soruları cevaplamanız beklenir. soruların genelde kısa ve net cevapları vardır. careful reading'de ise önce boş kağıt dağıtılır ve metin okunurken önemli bölümleri not almanız gerekir. daha sonra soru kağıdı dağıtıldığında aldığınız notları kullanarak soruları cevaplamanız beklenir.

writing: bu bölümde iki adet akademik essay yazmanız beklenir. essay tipleri (argumentative, compare-contrast, advantage-disadvantage, problem-solving vb.) her sınav farklı sorulabilir. essay konusuyla ilgili bahsedebileceğiniz birkaç nokta örnek olarak verilir. benim gibi neyden bahsetsem acaba diye vakit kaybeden biriyseniz örnek olayı hayat kurtaracaktır.